Oxal - glycerínové proužky - kyselina šťavelová s glycerínem

  • Oxal - glycerínové proužky - kyselina šťavelová s glycerínem
  • Obrázok
175 s DPH / ks 145 Kč bez DPH / ks

Oxal - glycerínové proužky - kyselina šťavelová s glycerínemNepřekonatelný organický partner v boji proti kleštikovi.

Velmi čisté složeníÚčinnost  až 95%, působení 15 -20 dní.Působí mechanicky, poškozením trávícího ústrojí.

Obj. číslo:
OGP2520

Varianty

Parameter 1 Cena s DPH
2,5x40cm - 20ks - 350g
175 Kč
2,5x40cm - 40ks - 730g
324 Kč
4x40cm - 30ks - 830g
373 Kč

Oxal - glycerínové proužky - kyselina šťavelová s glycerínem

Oxal - glycerínové proužky - kyselina šťavelová s glycerínem

Celková koncentrace kyseliny šťavelové v roztoku představuje 30%.

Doporučený způsob použití:

Proti Kleštíkovi (Varroa destruktor) včel medonosných.

Aplikace proužků na jaře nebo na podzim při teplotě min 5-10 °C v plodníku, nejvyšší intenzita účinku je prvních 15 - 20 dní po jedné aplikaci v podílu 95% a podle výsledku výzkumu může dosáhnout účinnost až 99,9%. 
Je to způsob jak kontrolovat  a omezit vývoj parazitů Varroa d., inovace spočívá v tom, že včely nekonzumují účinnou látku (kyselina šťavelová), takže při dodržení správné aplikace a dávkování není riziko intoxikace / otravy včel nebo jiných vedlejších účinků. 

Účinek je biologický a je možné ho použít kdykoliv, dokonce i v průběhu období sběru medu, bez zanechání zbytku ve včelích produktech z úlu.
Pokud chcete provést klasické ošetření, použijte produkt pouze jednou.

V období intenzivní snůšky:
- na plodiště 8 - 10 rámků - 2 proužky

V období menší snůšky:
- nástavek 8 - 10 rámků - 3 až 4 proužky

Pro účinné ošetření, doporučujeme:
- proužky naneste na rámky 2, 4, 6 a 8 v plodníku, podle síly včelstva.

V průběhu práce a manipulace s Oxal - glycerínovými proužky je potřeba používat ochranné prostředky jako gumové rukavice, masku s filtrem, nejíst, nepít a nekouřit.

V případě kontaktu s okem ihned důkladně vypláchnout oko vodou a vyhledat lékařskou pomoc.

Co je kyselina šťavelová?

Kyselina šťavelová patří mezi silné organické kyseliny s chemickým vzorcem C2H2O4. Je to bílá pevná látka, poměrně silná kyselina uhličitá. V přírodě jej najdeme v koncentracích ve šťavě (běžně známého jako kopřiva) a v mnoha dalších rostlinách, jako je pepř, petržel, mák, amarant, špenát, mangold, řepa, kakao.

Jak působí oxalát proti Varroa?

Vyžaduje přímý kontakt roztočů s kyselinou šťavelovou. Předpokládá se, že kyselina šťavelová působí přímým kontaktem nebo ukládáním oxalátové hemolymfy tím, že ničí ústní části Varroa, což vede k tomu, že se nemůže krmit a umírá hlady. Akaricidní účinek může být způsoben zejména nízkým pH příslušného přípravku.

Jako proužky kyseliny šťavelové a glycerinu účinkují proti Varroa ?

Proužky kyseliny šťavelové jsou v podstatě nařezané proužky celulózy namočené v úplném homogenizovaném roztoku glycerinu a kyseliny šťavelové ve správném poměru. Účinná látka kyselina šťavelová díky nízkému pH působí proti Varroa akaricidně, přidání glycerinu však výrazně prodlužuje působení kyseliny šťavelové, protože jako viskózní netěkavá látka váže kyselinu a tím se pomalu uvolňuje z celulózových pásků, což může podle sezóny trvat přibližně 25 dnů. „Spolupráce“ glycerinu s kyselinou šťavelovou v kombinaci s příslušným absorpčním materiálem (celulóza) poskytuje vysokou a dlouhotrvající účinnost 100% ekologickým způsobem, což z něj činí vynikající léčbu výrazně inhibující Varroa i při přítomnosti plodu ve včelství s mírou účinnosti nad 95%.

Teplota

Pásky s kyselinou šťavelovou jsou vhodné pro široký rozsah teplot od 15 – 35 stupňů Celsia. Jelikož kyselina šťavelová působí kontaktně, pod 15 stupňů máme nízký pohyb včel po rámečcích a tedy menší kontakt včel s pásky. Při teplotách nad 35 stupňů dochází k rychlejšímu uvolňování kyseliny šťavelové z pásků s možnými negativními důsledky pro zdraví včelstva. Stručně řečeno, vyhýbáme se používání při nízkých teplotách a v období intenzivních veder.