Apiguard gel 50g

  • Apiguard gel 50g
  • Obrázok (1)
  • Obrázok (2)
70 s DPH / ks 64 Kč bez DPH / ks

Apiguard je přírodní lék Varroa Destructor "kleštíkovi" Je také účinný proti "roztočíkovi včelímu" a "vápenatění" včelího plodu.

Obj. číslo:
api50

Apiguard gel 50g

Apiguard je přírodní lék Varroa Destructor "kleštíkovi" Je také účinný proti "roztočíkovi včelímu" a "vápenatění" včelího plodu.

Co je Apiguard?
Apiguard je důmyslný, patentovaný gel s pomalým uvolňováním, který zajišťuje správné dávkování jeho účinné látky Thymol.
Thymol je přírodní látka vyskytující se v rostlinách (tymián), ale i v medu. Používá se také v kosmetice a na výrobu léků (roztahuje cévy).                                                                                                                                                               

Apiguard nemá žádné škodlivé účinky na včely, vosk ani med.

Jak Apiguard funguje?
Po otevření misky se gel začíná pomalu vypařovat. Až se gel vypaří znamená to, že lék už je neúčinný. Právě až teď se lék rovnoměrně rozšířil po celém úlu. Tím, že se Apiguar vypařuje pomaleji jako ostatní léky, nepůsobí na včely tak agresivně a tím neruší práci včel. Včely "dělnice" se snaží odstranit gel z úlu, přičemž se Apiguard přichytí na jemné chloupky včelího těla a tím ho včely roznesou po úlu. I když už byl gel z misky odstraněn, jeho účinnost trvá i nadále.

Jak Apiguard použít?
Práce s gelem je velmi jednoduchá.
1) Otevřenou misku položíme na plodové rámky víčkem nahoru (hliníkové víčko neodstraníme z misky, protože se na něm nachází část gelu).
2) Po uplynutí 10 dní zkontrolujeme množství gelu v misce, pokud je miska prázdná nahradíme ji druhou miskou. Pokud je ale i po desítí dnech v misce gel, necháme jestě první misku v úlu až do 14 dne a potom misku vytáhneme a nahradíme ji druhou miskou.
3) Druhou misku necháme v úlu po dobu 2 až 4 týdnů a poté ji z úlu odstraníme.

Celková doba léčení proto trvá 4 až 6 týdnů. Apiguard funguje nejlépe při teplotách nad 15°C. V případě potřeby je možné ho použít i při nižších teplotách, ale gel se vypařuje pomaleji a tím se prodlužuje doba léčení, což není příliž vhodné.

Šest důvodů proč používat Apiguard:
- přírodní produkt (obsahuje Thymol)
- velmi lehká aplikace

https://www.youtube.com/watch?v=3RGSp3VEeAg ·

- Vysoká účinnost proti třem druhům škůdce:
Varroa Destructor (kleštík) Acarapis woodi (roztočík včelí) a proti parazitní houbě Ascosphaera apis (způsobuje vápenatění včelího plodu)
- použití proti roztočům Varroa, které jsou odolné vůči pyretroidům
- ochranná lhůta 0 dní
- žádné riziko pro uživatele (žádné stopy v medu, vosku)

 

Všechny odpovědi na základní otázky o Apiguard:

Praktické rady a postřehy:
Ujistěte se, že včelky "dělnice" mají přístup k misce. V některých úlech se musí vytvořit prostor nad miskou, například použitím nádstavku, obráceného horního krytu úlu, krmného korýtka a nebo prázdného medníku. Misku ponechte v úlu dokud se celý objem gelu nerozpustí - kontrolujte změny ve včelstvu, někdy je nutná další léčba i mimo sezónu. Po započatí léčby může být včelstvo dočasně nepokojné, ale nejde o nic vážného. V průběhu léčby je možné ucítit charakteristický pach Thymolu.

Nežádoucími účinky je tedy mírné podráždění včelstva po započatí léčby, které trvá několik dní.

Kdy Apiguard použít?
Dá se použít i v létě, pokud je to možné hned po sběru (vytáčení) medu, kdy průměrná denní teplota bude okolo 15°C. Včely jsou při teplejším počasí více aktivní a tím pomáhají rozšířit gel po celém včelstvu. Pokud je potřeba včelstvo zakmit, začne se s léčbou o několik dní napřed, aby mohl přípravek působit ještě před tím.

Jak Apiguard aplikovat?
Pokud používáte gel v miskách, odstraňte ochrannou folii misky a umístněte ji na plodové rámky tak, aby byl gel nahoře. Ověřte si, že jste nechali včelám dostatek místa, aby měly přístup k misce a umístněte ji na plodiště. Zavřete úl. Po dvou týdnech vyměňte první misku za novou a nechte ji tam 2 až 4 týdny.
Pokud používáte balení v nádobách s obsahem 3kg, použijte lopatku a aplikujte 50g přípravku Apiguard na dávkovací misku dodanou s výrobkem. Postup opakujte po dvou týdnech a nechte přípravek ve včelstvu po dobu dalších 2 - 4 týdnů. Nejoptimálnější délka léčebného období je 6 týdnů.

Kdy je nejlepší čas pro aplikaci během dne?
Gel může být aplikován kdykoliv během dne, ale je nejvíce účinný navečer, nebo večer, kdy je teplota nižší a včely jsou v úlu, nebo se vracejí zpět. Pokud je gel aplikován v čase kdy se ochladí, rychlost odpařování gelu a aktivita včelstva je nižší a včely si zvyknou na výpary rychleji, než když je aplikován během dne když je teplota vyšší a včely jsou nejaktivnější.

Můžeme použít Apiguard na jedno a půl nebo dvě plodiště?
Ano, ale musíme mít na pamětí, že míra ničení roztoků může být o něco nižší jako u použití na jedno plodiště, protože množství včel, které musí být ošetřeny je vyšší. Většina včel, plodu a roztočů se bude většinou nacházet ve spodním plodišti. Umístněte přípravek Apiguard na plodové rámky spodního plodiště a nahoru umístněte druhé plodiště (tzn., že gel se bude nacházet mezi plodovými nádstavky). Postup za dva týdny.

Ve kterém období během roku by měl být Apiguard použitý?
Apiguard používejte nejlépe v létě, nebo na jaro, mimo období medové snůšky. Venkovní teplota by měla být vyšší jak 15°C, což znamená, že včelstvo je aktivní. Roznos gelu závisí na včelách, které ho šíří úlem během jeho čištění a tato aktivita se zvyšuje pokud venkovní teplota stoupá. Vyhněte se aplikaci během medové snůšky pro případ, že by mohlo dojít k znehodnocení chuti medu.

Proč se Apiguard nedá použít na jaro?
Apiguard může být použitý na jaro pokud je to nutné za předpokladu, že denní teplota není příliš vysoká. Jaro však není vhodné období pro použití a aplikaci i z toho důvodu, že účinná látka obsažená v přípravku Apiguard může někdy včelí královně na krátkou dobu zabránit v kladení vajíček, což není na začátku jara vhodné - včelstvo se musí zvětšovat. Pokud je napadnutí roztočem vysoké, tak je ovšem bezpečnější gel použít, než nechat roztoče, aby se dál množily. Ovšem ošetření je opravdu lepší provést v létě.

Můžeme krmit včelstvo i během používání Apiguard?
Ano i ne. Doporučuje se neaplikovat gel během krmení pro případ, že by včely trávily celý čas krmením a zapomněly by vyprazdňovat gel. Nejde o velké riziko, které se navíc bude v závislosti na včelstvu lišit, takže pokud musíte včely nakrmit a zároveň ošetřit, vyzkoušejte nejprve na menším množství včelstva, aby bylo zjištěno jak včely reagují.

První dávka by se měla nechat ve včelstvu po dobu dvou týdnů, ale všimnul/a jsem si, že gel zmizel už po několika dnech. Je potřeba jned použít novou dávku?
Ne, období během kterého gel zmizne, závisí na teplotě a chování jednotlivých včelstev. Může to trvat dva až deset dní, než se gel odstraní z dávkovací misky. Množství gelu se zmenšuje při jeho odpařování a když včely poznají nový předmět, snaží se ho odstranit. Při vysokých teplotách jsou výpary gelu silnější. Silná včelstva většinou pracují rychleji než menší, nebo slabší. Při nízkých teplotách se gel odpařuje pomalejí. Včely "dělnice" ho tak rychle nezaregistrují a proto není tak rychle odstraněný. I když se zdá, že gel zmiznul během několika dní, není nutné aplikovat další, pokud neuběhly dva týdny. Thymol i když se nachází v misce, působí ve včelstvo i během této doby.

Proč při aplikaci druhé dávky to trvá déle než gel zmizne?
Druhá dávka většinou vydrží v miskách déle, protože všechny včely si na zápach thymolu v úle už zvyknuly. Včely nejsou při čištění úlu tak aktivní jako při první aplikaci,

Po dvou týdnech zůstává v dávkovací misce trochu gelu. Co se děje a co bych měl/a udělat?
Někdy se při vysychání gelu stává, že včely už o gel nemájí zájem. Vyprázdněte a rozneste zbytek gelu na plochý povrch (vosková mezistěnka, kartón o rozměru max. 10x10 cm). Pokud zůstalo jen malé množství gelu, natřete jím plodové rámky. Jde o aktivní Apiguard, který včely odstraní, což pomůže při zničení dalších roztočů. Nesypejte ani nenanášejte suché krystalky thymolu na velkou plochu, protože tímto vyprchá velmi rychle a může rozrušit včely. První dávka byla před dvěma týdny aplikována, teď bude aplikace po dobu dvou až čtyř týdnů.

Co když je v této době medová snůška?
Pokud očekáváte medovou snůšku, aplikaci gelu nevykonávejte. Pokud je nutné včelstvo ošetřit, aplikujte jednu dávku přípravku Apiguard a odstraňte jakýkoliv zbytkový materiál dříve, než včely přemístníte. Druhá dávka by měla být aplikována hned po medové snůšce. Tento postup nemusí být tak účinný jako dvě po sobě následující aplikace přípravku.

V místě kde mám úl, je velmi teplo, ale včelstvo je nutné ošetřit. Je použití gelu za těchto podmínek bezpečné?
Při teplotách vyšších jak 25°C je možné použít poloviční dávku přípravku a navzdory tomu zlikvidovat co nejvíce roztočů. Aplikujte dvě 25g dávky přípravku Apiguard v rozmezí dvou týdnů. Třetí dávka se někdy aplikuje po uplynutí druhého týdne, pokud je zamoření vysoké. Pokud je velmi teplo, tymol z gelu vyrchává rychleji a včely roznáší Apiguard ve včelstvu aktivněji. Oba tyto faktory zvyšují účinnost léčby a tak je potřebné aplikovat méně přípravku. Zajistěte přístup do úlu, aby z něho mohly výpary unikat.

Včely začínají dělat "chumáče" před vstupem do úlu. Znamená to, že je Apiguard nejak ohrozuje?
Včely bývají často v chumáčích pokud je v úlu příliš teplo. Někdy to však dělají v teplých podmínkách, pokud je Apiguard poprvé aplikován do úlu, protože nejsou zvyknuté na výpary, které jsou v teplejších podmínkách rychleji vytvořeny. Toto chování je z pravidla přechodné a včely se vrátí do úlu. K uletění včel dojde velmi zřídka.

Chci ošetřit slabší včelstvo přípravkem Apiguard. Co bych měl/a dělat?
K ošetření slabších/ malých včelstev aplikujte pouze jednu dávku 25g dávku přípravku, ne více. U menších včelstev tuto dávku ještě snižte (jedna přibl. 12,5g dávka). Malá ( např. méně jako 5 rámků) nebo slabá včelstva nemusí 50g dávku dobře snášet a včely " dělnice" mohou odstranit plod. Pokud odjde k odstranění plodu, odstraňte přípravek ze včelstva.

Použila jsem Apiguard na jaro a zdá se mi, že se včelstvo velmi zmenšilo. Čím to je?
Možná je to tím, že včelí královna dočasně přestala klást vajíčka. K tomu velmi často nedochází, ale pokud se tak stane, jde o krátkodobou situaci. Královna začne opět klást vajíčka potom, co zápach thymolu vyprchá (přibližně za tři týdny) bez toho, aby došlo ke změně zdravotního stavu včelstva nebo včelí královny.

Jak vysoká bude úroveň likvidace roztočů, pokud na ošetření použijeme Apiguard?
Celková očekávaná účinnost mezi 90 - 98% zlikvidovaných roztočů. Průměrné procento které bylo zaznamenáno během ošetřování tisíců včelstev představuje 93%. Čím teplejší je počasí, tím lepší Apiguard působí (až 40°C). Neoficiální výsledky provedené na území SR v certifikovaném zařízení zatím vykazují účinnost až 98%.

Je roztoč Varroa destructor odolný proti thymolu?
Není. Pyretroidy a jiné tradiční pesticidy ničí škůdce působením na konkrétní nervové kanálky u roztoče nebo hmyzu a tak je pro ně poměrně jednoduché změnit sovji fyziologii (během několika let) tak, že na ně žádná nervová látka nepůsobí. Thymol působí úplně jiným způsobem. Jako denaturát bílkovin ničí buňkové membrány a ovlivňuje všechny buňkové procesy. Jde spíše o velmi obecný mechanismus účinku. Pro roztoče Varroa destructor by mělo být složitější změnit všechny svoje tělesné funkce, aby si vytvořil odolnost proti thymolu. Vita monitoruje populaci roztočů v Evropě a doteď nezjistila žádnou rezistenci proti thymolu. I když to není nemožné, je málo pravděpodobné, že roztoč Varroa destructor v blízké budoucnosti vytvoří odolnost proti thymolu.

Mohu použít Apiguard u otevřeného zasíťovaného dna?
Výpary jsou těžké jako vzduch. Pokud je dno otevřené, výsledek léčby nemusí být žádný. Doporučujeme, aby se otevřené zasíťované dno během aplikace gelu Apiguard zavřelo a opětovně otevřelo po skončneí léčby. Záleží však na Vás. Během léčby nechejte vstup do úlu otevřený.

Proč je Apiguard ve formě gelu? Můžeme použít pouze tymol?
Tymol je účinný pesticid, ale pokud je aplikován ve formě suchých preparátů, může být jeho použití složité a nebezpečné, úroveň zlikvidovaných roztočů se může lišit. V chladných podmínkách nedochází k tak rychlé sublimaci krystalků tymolu a proto nedochází k likvidaci roztočů, ale v teplých podmínkách naopak dochází k příliš rychlé sublimaci, která má za následek to, že se včely leknou a uletí. Cašto také zabíjejí včelí plod. Proto byl vyvynutý Apiguard jako gel s pozvolným uvolňováním tymolu, který včelám umožňuje vzniknout si na nízkou koncentraci tymolu předtím, než se zvýši na smrtící úroveň pro roztoče. Pokud je Apiguard používaná podle návodu, je pro medonosné včely včelý plod bezpečný.

Jak Apiguard skladovat?
Apiguard by měl být chráněný před přímým sluncem a teplem, uchovávaný při teplotách nižších jako 30 °C. Gel začne tuhnout, nebo naopak měknout při teplotě přibližně 38 °C. I když gel zamícháte, nemusí už získat jeho původní konzistenci. Účinky získané použitím tuhého gelu se nedají zaručit. Neskladujte tedy proto Apiguard ve včelařském voze v teplých podmínkách déle jako je potřebné. Při přepravě, pokud možno neuchávejte přípravek při teplotě nad 30°C.